31 Mart 2009 Salı

Kişilik Krizi//Personality Crisis

Outlet//İhraç Fazlası Sanat, sergileriyle durağan güncel sanat ortamını canlandırmaya, harekete geçirmeye devam ediyor. 4 Nisan’da açılacak olan “Kişilik Krizi” sergisi, sanatçıların, kendi dönemlerinin meselelerine verdikleri içerden bir cevap!

Outlet; “kendi iç meselelerine” odaklanan 7 sanatçının “Kişilik Krizi” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Barış Seyitvan(Diyarbakır), Birtan Oran(İzmir), Erkan Özgen(Diyarbakır), Fatih Tan(Mardin-Antakya), Nasan Tur(Berlin), Mehmet Vanlıoğlu(Mersin-İstanbul), Murat Özdemir(İzmir) yapıtları izleyiciyle buluşuyor.

Mekanın alt katı Outlet Proje Alanı’na ise, “centro di permanenza temporanea” isimli video ve fotoğraf çalışmasıyla, sanatçı Adrian Paci (Tirana-Milano) konuk oluyor.

Outlet’in giriş katında, farklı şehirlerden 7 sanatçının resim, fotoğraf, video çalışmalarında, kendi iç meselelerine ilişkin bakışları görünür oluyor.

Kriz çağının çocukları, kendi şarkılarını söylüyor. Hep bir ağızdan, başka dillerde, başka tonlarla.. Bazıları için küçük bir baş ağrısı problemi, bazıları içinse derin bir düş kırıklığı, aynalara baktırmayan. En çok da, erken büyüyen çocukların krizi ve hiç büyüyemeyen Peter Pan’ların.

Birtan Oran; otoportresi olarak tanımladığı çalışmalarında, tüketim çağının çocuklarının da portresini çiziyor; üst üste yığılmış kutuların üzerinde bir çift Adidas ayakkabı parlıyor. Nasan Tur, pek çok farklı alanda kullanılan bir sözü, “Time for Revolution”(Devrim Zamanı)çağrısını, tıpkı sokaklardaki diğer grafittiler gibi, yeniden yazmak istiyor. Ancak küçük bir dil sürçmesiyle, “Revolution”, “Revollusion” oluyor. Yazımdaki bu beceriksizlik/başarısızlık, anlamları çoğaltıyor, yeni anlamlar için sözcüğün içinde yer açıyor. Murat Özdemir, geçmişten gelen bir çığlığı resmine akıtıyor. Sessizlik ismini verdiği serisi, iç sesinin ifadesi oluyor. Erkan Özgen, videosu “Lost Body”de, kayıp bir zamanın izini sürüyor. Çocukluğun masumiyeti, postalların arasında yitiriliyor. Gündüzleri inşaat boyacılığı, palyaçoluk işleri yapan sanatçılar, Mehmet Vanlıoğlu ve Barış Seyitvan, yaşamlarını kazanmak için verdikleri uğraşıyı, sanatsal üretimlerine de aktarıyorlar. Vanlıoğlu, videosuyla boya yapıyor, balık tutuyor, Seyitvan ise, gece eve döndüğünde, günün muhasebesini videonun objektifinin karşısında yapıyor. Fatih Tan, fotoğraf çalışmasında, izleyiciyi umursamazlıkla yüklü bir gerilime sürüklüyor. Bir sanatçı, bir eleştirmen ve bir suikastçı yanyana geldiğinde, en çok Nietzsche’ye yaraşır bir an’da izleyici asılı kalıyor.
Outlet Proje Alanı’nın konuğu; 1969’da Arnavutluk’ta doğan sanatçı ADRIAN PACI 1997 yılından beri Milano'da yaşamakta. Doğduğu topraklar olan Balkanlar'daki durumları anlattığı bir dizi son derece güçlü eser üreten Paci, “Centro di permanenza temporanea” çalışmasında, geçmişi ile yeni durumlara bağlanması arasında ironik bir bağ kuruyor. Bir ülkeden diğerine, umutla; daha mutlu bir geleceğin, zenginliğin, huzurun umuduyla harekete geçen işçi-mültecilerin resmini kendi durumuyla kesiştiriyor. Bir yerden bir yere hareket etmek zorunda olan işçilerin “yolları”, alışılageldiği üzere küçük, sıkışık bir otobüste değil, apronda kesişiyor. Havaalanında bir uçağa binme sırası oluşuyor. Bu çalışma; en çok kendiyle alay etmeyi seven sanatçının, bir “homo-balkanicus” portresi olarak da okunabilir.

“Kişilik Krizi”nin açılışında İstanbul’da bulunacak olan sanatçı, bu sergiye paralel olarak 4 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’te Garanti Galeri- Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi’nde son dönem üretimlerine odaklanan bir konuşma gerçekleştirecek.

“Kişilik Krizi” sergisi 4 Nisan’dan 23 Mayıs’a dek Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-18.30 saatleri arasında görülebilir. (Tel: 0212 245 55 05)


OUTLET HAKKINDA
Outlet, sosyal ve kültürel adaletsizliğin bunca derinleştiği bir ortam/zamanda, lüks olarak görülen sanatı, kitlelerle buluşturma girişimidir. Outlet; müzeler, enstitüler, banka galerileri, kurumlar arasında giderek sıkışan sanat ortamı için bir nefes alma alanı yaratmayı ve yenilikçi, risk alabilen projeler gerçekleştirmeyi hedefler.
Sanatın gündemini takip etmek isteyenlerin yeni adresi Outlet; Canan Pak, AYK, MAS Matbaası, BenQ, The Point Otel, Beck’s, Coca Cola, Netcopy Center ve Derin Design’ın sponsorluğuyla Azra Tüzünoğlu tarafından yürütülmektedir.

Outlet Proje Alanı: Sanatçıların özgün/farklı çalışmalarına ev sahipliği yapmak, yeni projeler üretmeyi desteklemek amacını taşır. Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların davet edilmesi ve/ya başvurularla şekillenen proje alanı; Outlet’te aynı anda birbiriyle ilintili farklı sergiler görmeyi mümkün kılar.

ZAMAN:
Açılış Kokteyli – 4 Nisan Cumartesi, 18:30 - 20:30
Sergi: 6 Nisan Pazartesi – 23 Mayıs Cumartesi
Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 10:00 – 18:30

MEKAN:
Outlet//İhraç Fazlası Sanat Galerisi
Boğazkesen Cad.
Kadirler Yokuşu No:69
Tophane-İstanbul

--------------------------------------------------

“Personality Crisis”+ “Centro di Permanenza Temporanea”

Outlet//Independent Art Space continues to bring dynamism to the contemporary art scene of the city. The gallery’s forth exhibition “Personality Crisis”, which opens on April 4th, is the internal response of the artists to the contemporary issues.

Personality Crisis includes the works of seven artists who are preoccupied with their 'personal issues’. Paintings, photography and video works by Barış Seyitvan (Diyarbakır), Birtan Oran (İzmir), Erkan Özgen (Diyarbakır), Fatih Tan (Mardin-Antakya), Mehmet Vanlıoğlu (İstanbul), Murat Özdemir (İzmir) and Nasan Tur (Berlin) come together in the ground floor space.

Downstairs in the Outlet Project Room is Adrian Paci’s video Centro di Permanenza Temporanea.

Birtan Oran's works depict as much himself as the children of the consumer age in general; on a pile of boxes stands a pair of Adidas trainers, all shiny.
Nasan Tur, uses the widely popular slogan "Time for Revolution" as a template for a spray-painting, yet re-writing this grafitti with a little différance: mending "Revolution" to "Revollusion". The "failure/error" of this writing multiplies the meanings and thus opens up the signifier. Murat Özdemir transports a cry form the past into his painting. The series, called "Silence", expresses his inner voice. Erkan Özgen follows the trail of a begotten time in his video "Lost Body". The innocence of childhood vanishes in between the soldiers boots. In their day jobs the artists Mehmet Vanligoglu and Baris Seyitvan work as house painters or clowns. Their struggle to make ends meet gets mirrored in their artistic production. Vanlioglu, in his video, paints the walls and goes fishing whereas Seyitvan tapes his bookkeeping for the day, late at night. Fatih Tan, in his photographic work, drags the spectator into a thriller brimming with nonchalance. An artist, a critic and an assassin, side by side, are hooking the onlooker to the snapshot of a nietzschean instant.

The invitee of the Outlet Project Space is 1969 born ADRIAN PACI. The Albanian artist lives in Milano since 1997. Having created an impressive series of artworks on the situations of his native Balkan's, Paci, in his new piece “Centro di Permanenza Temporanea” creates an ironic link between the bygone and the new. Willing to travel from one country to another, full of hope, hoping for a more fortunate, more prosperous and peaceful future, the depicted migrant workers are crossed with the artist's own circumstances. Obliged to move from one place to another, the migrants do not cross one another in the habitually tiny, crowded coach but on an aircraft stairway, trying to board a plane. But old habits die hard and a row is forming itself. This work by Adrian Paci, known for his habit of mocking himself, can also be read as the depiction of the "homo balkanikus" predicament.

The exhibition will be open from April 7th until May 23rd. Opening hours are from Tuesday to Saturday between 10.00 and 18.30.

Outlet is a venture to bring art, regarded as a luxury commodity, to the masses, in a time and space where social and cultural inequity is ever more deeply entrenched. Outlet hopes to provide an innovative and vigorous platform for an artistic context wedged between the city's many bank galleries, private institutions and museums. Outlet Project Room will host distinctive works by artists from Turkey and abroad, as well as helping to support the production of new projects with the desire to intertwine a commercial and a non-profit project space to encourage new attitudes and conversations.
Outlet is run by Azra Tüzünoğlu with support of Canan Pak, AYK, Mas Printing, BenQ, Point Hotel, Beck’s, Coca Cola, Net Copy Center and Derin Design.

WHEN:
Vernissage - Saturday, 4 April, 2009 from 6.30 to 8.30 p.m.

Exhibition: Tuesday, 7 April – Saturday, 23 May

Gallery Hours: Tuesday to Saturday, 10 a.m. to 6.30 p.m.

WHERE:
OUTLET//Independent Art Space
Boğazkesen Cad.
Kadirler Yokuşu no:69
Tophane-Istanbul
Turkey
0212 245 55 05

Hiç yorum yok: